بيمه های زندگی و جايگاه آن در اقتصاد کشورها

بيمه های زندگی و جايگاه آن در اقتصاد کشورها

بيمه های زندگی با توجه به ويژگيهاي خاص آن مي تواند در فعال نمودن بازار سرمايه نقش اساسي ايفاء نمايد. ذخائر رياضي تجميع شده در شرکتهاي بيمه مي توانند باعث فعاليتهاي اقتصادي سودآور گردند. از آنجا که در بيمه های زندگی معمولاً فاصله زماني قابل توجهي بين زمان دريافت حق بيمه توسط شرکتهاي بيمه عمر و زمان پرداخت خسارت وجود دارد، ذخائر رياضي قابل ملاحظه اي در رابطه با هر قرارداد تشکيل مي شود که شرکت های بيمه با استفاده بهينه از آنها مي تواند بازار سرمايه را فعال نموده و نقش جدي تري در فعاليتهاي سرمايه گذ اري داشته باشد که به نوبه خود باعث افزايش اشتغال و رشد اقتصادي است. تأثير رشد بيمه هاي زندگی در اقتصاد بحدي است که بسياري از تحقيقات کاربردي به يک رابطه يک به يک بين آن و توسعه و رشد اقتصادي با ضرايب معناداري بالا دست يافته اند.
صنعت بيمه جهان، با رشدي حدود 10% از سال 1950 به توسعه خود در بیمه های زندگی ادامه داده است که از رشد اقتصادي ميانگين کشورها بطور قابل ملاحظه اي فزوني دارد.

يافته ها و محاسبات نشان مي دهد که قرارداد هايي که اکنون تحت عناوين قرار دادهاي بيمه عمر و سرمايه گذاري و يا قرار داد هاي بيمه عمر و پس انداز توسط شرکت هاي بيمه به فروش مي روند، در مقايسه با سرمايه گذاري هاي فيزيکي و يا حتي سرمايه گذاري در بانک جذابيت کافي ندارند. لذا توصيه جدي اينست که نرخ هاي حق بيمه و يا سرمايه بيمه و ارزش باز خريد آن بايد تعديل و اصلاح گردند، در غير اينصورت نبايد انتظار داشت که مشتريان بالقوه بيمه هاي عمر که اغلب از اقشار تحصيل کرده هستند و با محاسبه و دقت در مورد سرمايه گذاري تصميم گيري مي نمايند، به تقاضاي قرار داد هاي موجود رغبتي نشان دهند.

مزاياي قرار داد هاي بيمه عمر متداول از تنوع کافي برخوردار نيستند و لذا از جذب طيف وسيعي از مشتريان بالقوه که سليقه هاي گوناگوني دارند عاجزند. پوشش هاي متنوعي چون پوشش هزينه اي تحصيلي فرزندان، هزينه هاي بستري شدن در بيمارستان، ارايه وام مسکن و يا تدارك مسکن به جاي سرمايه بيمه، کاهش و يا توقف پرداخت حق بيمه پس از گذشت چند سال مي توانند مشتريان با سليقه هاي متفاوت را جذب نمايد. در اين تحقيق، طرح هاي پيشنهادي بيمه عمر از قبيل بيمه عمر وام مسکن و بيمه عمر براي افراد بالاي 50 سال، بيمه عمر فرد کليدي، بيمه عمر تحصيلي براي فرزندان و بيمه عمر اعتبار معرفي گرديده اند. که مي توانند نمونه هايي براي جذب مشتريان يا سليقه هاي متفاوت باشند.

راهکارهاي مرتبط با شرکت هاي بيمه در خصوص افزایش فروش بیمه های  زندگی

  • طراحي پوششهاي      به روز و جديد و مناسب
  • حفظ مشتريان خود      و راضي نگه داشتن آنها
  • فعال نمودن      بخشهاي مربوط به تحقيق و پژوهش در مورد موضوعات مختلف بيمه هاي عمر مثل      ارزيابي دقيق تر ريسکها، تعيين تعرفه ها و نرخ حق بيمه ها و انتخاب محل مناسب      سرمايه گذاري ذخاير فني و رياضي
  • برگزاري دوره      هاي آموزشي مستمر براي کارمندان
  • آسان نمودن      مراحل فروش بيمه نامه و مراحل بررسيهاي مربوط به پرداخت خسارت به منظور کاهش      مراحل اداري و بوروکراسي -هاي موجود .
  • استفاده از      روشهاي نوين فروش که در بسياري از نقاط دنيا مرسوم و متداول هستند و از اين      طريق مشتريان از بسياري خدمات شرکتهاي بيمه اي بهره مند می شوند
  • تنوع بخشي به      مزاياي جانبي بيمه نامه ها مثل هزينه هاي درمان، ازدواج، بستري شدن در      بيمارستان و ادامه تحصيل فرزندان و دادن وام به بيمه گذاران به پشتوانه ي      سرمايه ي بيمه اي که نزد بيمه گر دارند در ترغيب و تشويق افراد به بيمه هاي      عمر ميتوان موثر واقع شود
  • تبليغات وسيع و      همه جانبه با استفاده از شيوه هاي مدرن جهت افزايش آگاهي و شناخت مردم نسبت      به بيمه هاي عمر و اطلاع از خدمات و محصولا ت ارائه شده توسط شرکت -هاي بيمه.


نویسنده / گردآورنده : سید محمد میرمعینی معاون فنی شعبه نمایشگاه بین المللی

نوشته های مرتبط


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
دعوت به همکاری
صنعت بیمه یکی از اشتغالزاترین و پولسازترین صنایع در دنیا می باشد که با  توجه به نیاز جوامع بشری به بیمه، حتی در رکود اقتصادی جامعه جهانی نیز  همواره رشد و تعالی داشته است. باتوجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در کشور،  فرصتی عالی جهت اشتغال و بستر مناسب برای درآمدزایی و به تبع آن ترویج  فرهنگ بیمه در بین هموطنانمان فراهم شده است. گروه راهبران بیمه ای بیمه ایران از واجدین شرایط جهت فعالیت در صنعت بیمه دعوت به همکاری می نماید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...