بیمه عمر درایران و سایر کشورها

بیمه عمر درایران و سایر کشورها

ضریب نفوذ بیمه رابطه مستقیمی با میزان کیفیت زندگی مردم در یک کشور دارد. در کشورهای توسعه یافته ضریب نفوذ بیمه بیش از 7 درصد است در حالیکه در ایران این مقدار نزدیک 2 درصد رسیده اما با میانگین جهانی فاصله دارد. 

در بخش بیمه عمر نیز سطح توسعه کشورها و نیز درآمد سرانه رابطه مستقیمی با میزان استفاده از این بیمه دارد. در کشورهای توسعه یافته بیشترین حق بیمه تولیدی مربوط به بیمه عمر است به طوریکه در کشورهای اروپایی به طور میانگین 06 درصد، در آمریکا 58 درصد و در کانادا 06 درصد از مردم از بیمه عمر استفاده میکنند اما در ایران از مجموع حق بیمه تولید تنها 8/2 درصد سهم بیمه عمر است. 

پس با وجود بدیهی بودن نقش درآمد در میزان ضریب نفوذ بیمه، باید گفت که در ایران عموم مردم نه به خاطر کافی نبودن درآمد ، بلکه به خاطر شرایط فرهنگی و بی اطالعی از مزایای بیمه عمر از آن استقبال نمی کنند. یکی از عواملی که شاید بیش از هر کشوری در ایران به کارگیری آن ضرورری باشد، جذابیت بخشی به بیمه عمر به عنوان یک سرمایه گذاری سودآور در مقابل رقیب سرسختی مانند بانک است. 

هرچند مزیت های بیمه عمر در جبران بخشی از خسارات ناشی از فقدان ناگهانی هر یک از اعضای خانواده به ویژه سرپرستان خانوار است و کسب سود از خرید بیمه حاشیه ای است، اما تا زمانی که اطمینان از پوشش های بیمه ای به عنوان یک اصل در بین مردم جا نیفتاده است چاره ای جزء ارائه انواع محصوالت ترکیبی بیمه عمر و سرمایه گذاری وجود ندارد. 

شاید 06 درصد از کسانی که در ایران از بیمه عمر استقبال نکرده اند، ندانند که حتی در صورت فوت طبیعی پس از پرداخت قسط اول، بازماندگان قرارداد کل سرمایه انتخابی را دریافت خواهند کرد و ندانند در زمان از کارافتادگی دائم، بیمه گذار از پرداخت اقساط معاف می شود و در پایان کل سرمایه را دریافت خواهد کرد یا اینکه اگر بیمه گذار در سررسید ساالنه بیمه عمر و سرمایه گذاری به هر دلیل قادر به پرداخت حق بیمه نباشد،می تواند از اندوخته حاصل از سرمایه گذاری خود به منظور پرداخت حق بیمه آن سال استفاده کند بنابراین اگر اطالع رسانی و فرهنگ سازی گسترده برای افزایش ضریب نفود بیمه عمر انجام شود تحقق اهدافی همچون ایجاد آرامش و آسودگی خاطر در زندگی می تواند عالوه بر باال بردن سالمت روانی جامعه سطح معیشتی و رفاهی را ارتقاء دهد.

نوشته های مرتبط


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
دعوت به همکاری
صنعت بیمه یکی از اشتغالزاترین و پولسازترین صنایع در دنیا می باشد که با  توجه به نیاز جوامع بشری به بیمه، حتی در رکود اقتصادی جامعه جهانی نیز  همواره رشد و تعالی داشته است. باتوجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در کشور،  فرصتی عالی جهت اشتغال و بستر مناسب برای درآمدزایی و به تبع آن ترویج  فرهنگ بیمه در بین هموطنانمان فراهم شده است. گروه راهبران بیمه ای بیمه ایران از واجدین شرایط جهت فعالیت در صنعت بیمه دعوت به همکاری می نماید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...