بیمه عمر چیست؟

بیمه عمر چیست؟

در این مقاله سعی کرده ایم درباره ماهیت بیمه عمر ، انواع آن و مزایای هر یک صحبت کنیم و ببینیم کدام مدل بیمه عمر برای ما کاربرد دارد. در پاسخ به سوال بنیادی بیمه عمر چیست و چه مزایایی دارد باید قدم به قدم جلو برویم و ابتدا به سوال بیمه عمر چیست پاسخ دهیم.

بیمه عمر، بیمه ای است که مدل های متفاوتی دارد و هر یک از این انواع، کاربردهای به خصوصی دارد که در کل بیمه گذار با داشتن این بیمه در صورت حیات از مزایای متنوعی بهره مند میشود و اگر هم بیمه شده فوت کند، خانواده و در کل ذینفع وی شامل مزایایی میشوند.

قراردادهای بیمه عمر غالبا طولانی مدت است. البته ممکن است قراردادهای سالیانه تمدید شوند بنابراین کسی که در این بیمه نامه ها بیمه میشود میتواند تا مدت طولانی از پوشش های این بیمه برخوردار شود و پس از آن نیز میتواند از مزایای سرمایه گذاری در بیمه های مختلط استفاده کند. در اینجا با انواع بیمه های عمر آشنا میشویم و ببینیم ماهیت هر یک به چه صورت است.

انواع بیمه های عمر

همانظور که اشاره شد بیمه عمر دارای انواع مختلفی است که هریک ویژگی های منحصر به فردی دارد. انواع بیمه های عمر عبارتند از:

بیمه عمر زمانی :

این بیمه عمر فقط در صورت فوت بیمه شده مزایایی برای ذی نفعان وی دارد و بیمه، خود بیمه شده در مدت حیاتش کاربردی ندارد. ماهیت این بیمه عمر بدین صورت است که بیمه گذار برای مدت مشخصی این بیمه را تهیه میکند در صورتی که در طی آن مدت مشخص بیمه شده (که میتواند همان بیمه گذار هم باشد) فوت کند، مبلغی تحت عنوان سرمایه فوت به ذی نفعانش تعلق میگیرد. در غیر این صورت، هیچ حقی به بیمه گذار و بیمه شده و ذی نفعانش تعلق نمیگیرد.

بیمه تمام عمر:

در این نوع بیمه عمر، بیمه شده در تمام زمان عمرش بیمه میشود و در صورت فوت وی، سرمایه فوت به ذی نفعان وی خواهد رسید. همانطور که مشخص است این بیمه نامه طولانی مدت بوده و تمامی زمان عمر بیمه شده را بیمه مینماید.

بیمه عمر مانده بدهکار:

این نوع از بیمه عمر کاربرد بسیار جالبی دارد برای افرادی که وام دریافت میکنند، با داشتن این بیمه در صورتیکه بیمه شده از نهادی وامی دریافت کرده باشد و قبل از اتمام اقساط آن فوت کند، بیمه الباقی اقساط وی را پرداخت میکند. مهمترین امتیاز این بیمه نامه آن است که در صورت فوت بیمه شده به خانواده وی فشاری وارد نمی آید.

بیمه عمر مختلط:

در این نوع بیمه عمر، حیات و ممات مشخص بیمه شده، بیمه میشود این نوع از بیمه عمر اصلی ترین نوع آن است و به بیمه های عمرو سرمایه گذاری مشهور است. این بیمه همانطور که از نام آن مشخص است بیشتر با هدف سرمایه گذاری انتخاب میشود، علاوه بر اینکه پوشش های متنوعی هم میتواند داشته باشد. این نوع از بیمه عمر در صورت حیات بیمه شده تا پایان قرارداد، مزایایی برای وی و خانواده اش دارد. بیمه گذار در پایان مدت قرارداد خود مبلغی را تحت عنوان اندوخته خود از شرکت بیمه دریافت میکند. این مبلغ حاصل پرداخت حق بیمه ها و سودی است که به آن ها تعلق گرفته است در صورتیکه هم بیمه شده قبل از پایان قرارداد خود فوت کند، مبلغی به عنوان سرمایه فوت به ذی نفعان وی میرسد.

بیمه عمر چگونه محاسبه میشود؟

محاسبات بیمه عمر براساس اکچوئری صورت میگیرد. همچنین در این محاسبات از جداول مرگ و میر و ضرائب مربوطه استفاده میشود. در این بیمه نامه ها به اندوخته سود تعلق میگیرد که بر اساس آئین نامه های بیمه مرکزی، قابل پرداخت است. همچنین سود مشارکت به منافع هم به سود این بیمه نامه ها اضافه میشود.

مزایای بیمه عمر

در اینجا به مزایای بیمه های عمر اشاره میکنیم:

سود بیمه عمر:

این مزیت فقط برای بیمه های عمروسرمایه گذاری است و در این بیمه نامه ها علاوه بر پوشش های بیمه ای میتوانید از سودی که به اندوخته شما تعلق میگیرد هم بهره مند شوید. به اندوخته بیمه گذار دو نوع سود تعلق میگیرد: سود تضمینی بیمه گذار و سود مشارکت در منافع که معمولا مجموع این دو سود به بیش از 0/02% می رسد.

وام بیمه عمر:

میتوان از بیمه عمر وام هم دریافت کرد. این وام بدون نیاز به ضامن یا وثیقه می باشد پس از گذشت مدت مشخصی از شروع قرارداد بیمه عمر میتوان تا 0/02% اندوخته خود را از بیمه عمر وام دریافت کرد.

پوشش های اضافی بیمه عمر:

این بیمه مانند سایر بیمه ها دارای یک سری پوشش هایی است که در صورت بروز حوادثی از بیمه شده حمایت میکند. در بیمه های عمر و سرمایه گذاری پوشش هایی مثل فوت در اثر حادثه، بیماریهای خاص، از کارافتادگی و... وجود دارند.

کلاهبرداری در بیمه های عمر :

تا به حال با فیلم های سینمایی روبرو شده اید که فردی را که بیمه عمر دارد را به قتل میرسانند تا از سرمایه فوت آن استفاده کنند. البته در شرایط بیمه عمر این مطلب پیش بینی شده است که چنانچه ذی نفعان عامل مرگ بیمه شده باشند بیمه نامه باطل میشود وسرمایه فوتی پرداخت نمیگردد.

البته ذکر این نکته مهم است که چنانچه بیمه نامه چند تا ذی نفع داشته باشد، هرکدام باعث مرگ بیمه شده شوند به آن نفر چیزی تعلق نمیگیرد و به سایرین سرمایه فوت پرداخت می شود.

نوشته های مرتبط


دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
دعوت به همکاری
صنعت بیمه یکی از اشتغالزاترین و پولسازترین صنایع در دنیا می باشد که با  توجه به نیاز جوامع بشری به بیمه، حتی در رکود اقتصادی جامعه جهانی نیز  همواره رشد و تعالی داشته است. باتوجه به ظرفیت و پتانسیل موجود در کشور،  فرصتی عالی جهت اشتغال و بستر مناسب برای درآمدزایی و به تبع آن ترویج  فرهنگ بیمه در بین هموطنانمان فراهم شده است. گروه راهبران بیمه ای بیمه ایران از واجدین شرایط جهت فعالیت در صنعت بیمه دعوت به همکاری می نماید.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...